novinky knihovna návštěvní kniha o stránce e-mail

Většina knih, které jsou zde volně ke stažení, je ve formátu PDF. Pro jeho otevření můžete použít program Adobe Reader, osobně doporučuji spíše jeho neoficiální obdobu Foxit PDF Reader, který je mnohem menší a svižnější. Knihu uložíte na disk kliknutím na její obálku. Jestli některá kniha nejde stáhnout, tak mě na to prosím upozorněte - díky.

Jestliže chcete být upozorňováni o změnách v této sekci webu, zadejte do formulářového pole svoji emailovou adresu a stiskněte tlačítko Hlídej! Po bezproblémové registraci služby Woko.cz vám bude na uvedenou adresu maximálně jednou denně chodit upozornění o aktualizaci.

Yoshikawa Eidzi - Taiko

jazyk: český
zdroj: ---
velikost: 1.7 MB

Píše se konec šestnáctého století. Feudálním Japonskem zmítá nelítostná a zdánlivě nekonečná občanská válka, zemí se sem a tam valí armády a císař v Kjótu již nedokáže nastolit pořádek. Sjednocení Japonska pod nadvládou jednoho rodu je cíl nesmírně ambiciózní, a přece zcela zaměstnává několik mocných: mezi jinými i Nobunagu Odu a jeho nástupce Hidejošiho Tojotomiho, syna zchudlého samuraje. Román Taiko (titul, pod nímž je Hidejoši znám v Japonsku dodnes) je příběhem tohoto sjednocení, velkolepou kronikou mnoha vojenských tažení a politických intrik, působivou výpovědí o samurajské mentalitě


James Clavell - Shogun

jazyk: český
zdroj: ---
velikost: 1.3 MB

Strhující historický román vypráví příběh anglického lodivoda, námořníka jenž ztroskotá na neznámém pobřeží a posléze se ocitne v nepochopitelném prostředí Japonska 17.stol. Svět samurajů se zde prolíná se světem křesťanské protestantismu a katolicismu.


James Heisig - Remembering the Kanji I

jazyk: anglický
zdroj: ---
velikost: 5.0 MB

Whether you are an absolute beginner dreading the thought of acquiring literacy in Japanese or a more advanced student looking for some relief to the constant frustration of forgetting the kanji, once you have cracked the covers of this book, you will never be able to look at hte kanji with the same eyes again.
Its self-teaching methods will enable you to accomplish in a short time what years in the classroom can never do: remember the writing and meaning of the kanji by harnessing the powers of your own imagination.
A doctoral dissertation was written on the method by Timothy Wayne Richardson, under the title "James W. Heisig´s system for remembering Kanji: an examination of a relevant theory and research-and a 1000 character adaptation for Chinese" (University of Texas at Austin, 1998).


Murasaki Shikibu - Tale of Genji

jazyk: anglický
zdroj: ---
velikost: 1.6 MB

Rozsáhlá japonská románová sága z počátku 11. století, která je pro svou psychologickou hloubku i fabulační strukturu považována za vůbec první román. Řetěz alegoricky laděných romantických epizod, líčící osudy idealizovaného dvorského milovníka, císařského levobočka prince Gendžiho, v sobě pod takřka donjuanským hledáním ideální ženy skrývá hluboký estetický a filozofický podtext, pokus zachytit krásu prchavého pozemského života na pozadí estetických ideálů japonské šlechty doby Heian a etických hodnot spjatých s buddhistickou filozofií. Murasaki Šikibu (asi 973--1014), dvorní dáma na dvoře paní Šóši, vedlejší choti císaře Ičidžóa. (kosmas.cz)


Kakuan Zenjiten Ox-herding pictures

jazyk: anglický
zdroj: Sanbo Kyodan
velikost: 2.0 MB

Strucne o knize


Shoyoroku

jazyk: anglický
zdroj: Sanbo Kyodan
velikost: 127 KB

Strucne o knize


Mumonkan

jazyk: anglický
zdroj: Sanbo Kyodan
velikost: 105 KB

Strucne o knize


Hekiganroku

jazyk: anglický
zdroj: Sanbo Kyodan
velikost: 108 KB

Strucne o knize


P. Bossermanová, M. Steger - Blázniví mraci

jazyk: český
zdroj: Advaita
velikost: 572 KB

Bláznivý Mrak, pseudonym, který si osvojil Ikkjú - zenový básník, malíř, kaligraf, milovník žen a vína a putující učitel, znamená doslova "voda v mraku" (unsui), což označuje buddhistického mnicha, jehož působení ve světě bylo transendováno bez zanechání stop stejným způsobem, jako se voda vypaří v mrak.
Bláznivý Mraci v této knize jsou právě těmi zenovými reformátory, rebely, a radikály, putujícími světci často přestrojeni za žebráky a někdy dokonce za blázny, kočovnými učiteli a poutníky, spočívajícími pod stromy, jejichž jedinečná zenová Cesta zásadně ovlivnila tradiční praxe meditace, denního života mnichů, laiků a žen, vztahu student - mistr, vztahu k sexu a duchovní, sociální a politické postoje v zenovém buddhismu až do současné doby.


Azuki - Zen Graffity

jazyk: český
zdroj: Advaita
velikost: 113 KB

my jsme tou nevědomostí,
která zakrývá skutečnou realitu.


Zenové učení Mistra Lin-ťiho

jazyk: český
zdroj: Advaita
velikost: 673 KB

Rýčem okopával půdu a "pohřbíval" všechny zaživa. Chuang-Po to dovolil mladému muži a dával mu facku na tvář. Když mladý muž odcházel z kláštera, chtěl spálit opěradlo na ruce, ale později si již jako Mistr (Lin-ťi) sedl na jazyk každého ve světě.


Kakuzo Okakura - Book of tea

jazyk: anglický
zdroj: The Internet Sacred Text Archive
velikost: 198 KB

A 1906 cult classic on the Japanese Tea Ceremony. It's not an instruction manual, but rather a graceful, witty meditation on Japanese aesthetics and culture. Written partly in response to Western influence (and incomprehension), Okakura makes a connection between tea (or what he calls "teaism"), religion and national pride. A celebrity and cultural ambassador, equally at home in Boston and Japan, Okakura headed the Japanese department at Boston's Museum of Fine Arts from 1904-1913.


Kaiten Nukariya - Religion of the Samurai

jazyk: anglický
zdroj: Project Gutenberg
velikost: 271 KB


Isabella Bird - Unbeaten Tracks in Japan

jazyk: anglický
zdroj: Manybooks
velikost: 410 KB

This classic travel book details Isabella Bird's 1878 trip, where she set out alone to explore the interior of Japan - a rarity not only because of Bird's sex but because the country was virtually unknown to Westerners. The Japan she describes is not the sentimental world of Madame Butterfly but a vibrant land of real people with a complex culture and hardscrabble lives.


James Clavell - Shogun

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 1.6 MB

John Blackthorne, whose dream is to be the first Englishman to circumnavigate the globe, to wrest control of the trade between Japan and China from the Portuguese, and to return home a man of wealth and position. Toranaga, the most powerful feudal lord in Japan, who strives and schemes to seize ultimate power by becoming Shogun - supreme military dictator - and to unite the warring samurai fiefdoms under his own masterful and farsighted leadership. Lady Mariko, a Catholic convert whose conflicting loyalties to the Church and her country are compounded when she falls in love with Blackthorne, the barbarian intruder. Shogun is a huge, exotic, blood-stained canvas of sixteen century but still medieval Japan, rival war-lords and proselytizing Jesuits, geishas, seppuku, samurai with death-wish and a shipwrecked Elizabethan.


Diary of Izumi Shikibu

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 87 KB

Diary of Murasaki Shikibu

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 100 KB

Algernon Bertram Freeman-Mitford - Tales of Old Japan

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 470 KB

Algernon Bertram Mitford (later Lord Redesdale) entered the diplomatic service and served in Japan from 1866 to 1870 (during which time the Shogunate was overthrown). He revisited Japan in 1873 and again in 1906. In 1871 he published Tales of Old Japan and in his old age he wrote Memories, a three-volume memoir. The first edition of this book was composed of selections, mainly from the Memories, but also from other sources long out of print. The first edition, however, did not include anything from Tales of Old Japan and this omission has been rectified in this new edition. This new edition, therefore, has, in addition to the selections from the Memories and Tales of Old Japan, the essays on 'Old and New Japan', 'Feudalism in Japan', 'A Holiday in Japan', 'The Garter Mission, 1906', and 'Gardens in Japan'. Mitford was an acknowledged Japanophile but he was also an acute observer and a good writer and his work gives us a unique insight into an important era in Japanese history, a work which it is good to have in print once again.


Hagakure

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 128 KB

Yamamoto Tsunetomo was a samurai in the early 1700s. Forbidden by law from committing tsuifuku (suicide of a retainer after his master's death), he retired to a monestary. Though he never fought in any battles, he nonetheless felt that the samurai of his time had become soft. A younger samurai that visited Yamamoto over the years wrote down his words in the Hagakure. It has been translated many times, including a translation by the famous Japanese author Mishima Yukio.


Inazi Nitobe - Bushido

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 139 KB

A century ago, when Japan was transforming itself from an isolated feudal society into a modern nation, a Japanese educator queried about the ethos of his people composed this seminal work, which with his numerous other writings in English made him the best, known Japanese writer in the West during his lifetime.
He found in Bushido, the Way of the Warrior, the sources of the virtues most admired by his people: rectitude, courage, benevolence, politeness, sincerity, honor, loyalty and self-control. His approach to his task was eclectic and far-reaching. On the one hand, he delved into the indigenous traditions, into Buddhism, Shintoism, Confucianism and the moral guidelines handed down over hundreds of years by Japan's samurai and sages. On the other hand, he sought similarities and contrasts by citing not only Western philosophers and statesmen, but also the shapers of European and American thought and civilization going back to the Romans, the Greeks and Biblical times.
This book is a classic to which generations of scholars and laymen alike have long referred for insights into the character of the Japanese people. And all of its many readers in the past have been amply rewarded, as will be all those who turn to its pages in the next and future decades.


Inazi Nitobe - Bushido

jazyk: český
zdroj: blabla
velikost: 204 KB


Kojiki

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 63 KB

Set in writing in 712 AD, the Kojiki is the Japanese for a group of ancient stories that would be otherwise translated as "Records of Ancient Matters". They represent the culmination of the Yamato dominance over the islands of Japan towards the end of the 7th century. The Kojiki essentially begins with the beginning of the world, the birth of Gods and Goddesses, the creation of the islands of Japan, and the descent of the Gods and Goddesses to Japan itself. The line of the tale, of course, will conclude logically that the rulers of the period, overseeing the compilation of the texts, will be linked directly with the Gods.
The Kojiki is a rich lore of folk tale that has ultimately helped shape how the Japanese people view themselves. The Kojiki, along with the Nihongi, have defined Japanesis image, by the communication through literature of the most ancient of Japan's surviving mythology.


Hearn Lafcadio - Kaidan

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 167 KB

Born in Greece to an Irish father and Greek mother, Hearn spent much of his early life in Ireland and English, coming as a young man to America (Cincinnati, of all places, for eight years, then some time in New Orleans) where he developed and blossomed as a writer. Hearn spend much of his later life in Japan, becoming a naturalized citizen. His 1904 volume Kwaidan: Stories and Studies of Strange Things is perhaps the work for which he is best known today; it continues to serve as an introduction of non-Western supernaturalism to a Western audience.


Lao Tse - O tau a ctnosti

jazyk: český
zdroj: blabla
velikost: 126 KB

Kniha Tao te-ťing představuje jednu ze základních knih světa a hlavní zdroj čínského malířství a poezie. V roce 1973 byly v hrobce Ma-wang-tuej odkryty na hedvábných svitcích nejstarší známé texty knihy, ale ke skutečné senzaci došlo až před několika lety, kdy v jiné hrobce Kuotien byl vykopán text Taa z roku 350 před Kristem. Nález má stejný význam, jako měly kumránské svitky pro biblická studia. Tento překlad se vrací ke starému, syrovému Tau. Je silné, archaické a podivné. Každá kapitola knihy je doprovázena stručným komentářem literáta Wang-Piho ze 3. století po Kristu. Sbírka vychází v překladu Václava Cílka.


Tom Mes - Agitator

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 5.7 MB

Tom Mes is the founder and co-editor of MidnightEye.com, the world's leading English-language publication on contemporary Japanese cinema. His work has appeared in such magazines as Fangoria, Impact, Japan Magazine and Skrien. His writing on Takashi Miike has been published in England, the US, Canada, France and Russia.
Fierce. Nonsensical. Vulgar. Powerful. These are words that could be used to describe Takashi Miike. But without doubt the most essential words are self-assured and clever. - Shinya Tsukamoto Audition. Dead or Alive. Ichi the Killer. Visitor Q. These films have amazed, stunned, delighted and shocked audiences the world over, garnering critical acclaim for their Japanese director: Takashi Miike. Seen as one of the most important filmmakers to emerge in Japan in the last twenty years, Takashi Miike has directed 49 feature films and 3 TV series in the space of 11 years. Many of them still unseen outside Japan, Miike's films are marked by a dazzling visual style, brilliant narrative invention and a willingness to go far beyond accepted boundaries. Agitator - The Cinema of Takashi Miike examines each of these titles in-depth, revealing a provocative but remarkably consistent body of work. Illustrated with hundreds of stills, behind-the-scenes pictures and rare photographs from the director's private collection, this is the first ever study devoted entirely to the work of one of the world's most exciting filmmakers.


Miyamoto Musashi - Book of five rings

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 95 KB

To learn a Japanese martial art is to learn Zen, and although you can't do so simply by reading a book, it sure does help--especially if that book is The Book of Five Rings. One of Japan's great samurai sword masters penned in decisive, unfaltering terms this certain path to victory, and like Sun Tzu's The Art of War it is applicable not only on the battlefield but also in all forms of competition. Always observant, creating confusion, striking at vulnerabilities--these are some of the basic principles. Going deeper, we find suki, the interval of vulnerability, of indecisiveness, of rest, the briefest but most vital moment to strike. In succinct detail, Miyamoto records ideal postures, blows, and psychological tactics to put the enemy off guard and open the way for attack. Most important of all is Miyamoto's concept of rhythm, how all things are in harmony, and that by working with the rhythm of a situation we can turn it to our advantage with little effort. But like Zen, this requires one task above all else, putting the book down and going out to practice.


Nihongi

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 78 KB

The Nihongi continues where the Kojiki finishes, cataloguing the descent of the Yamato rulers of Japan from the Gods, to the date of 697 AD. In this sense, the Nihongi, as with the Kojiki, represents a mixture of an open political agenda with a sometimes mixed groups of folkloric tales and mythological happenings.
The Nihongi itself was completed around 720 AD, and played an important role in the reshaping of Japan by the Yamato rulers, not least in the naming of the country as Nippon. And although the Nihongi itself is neither held to be a canon of any kind, it's subsequent effect on Japanese identity, in conjunction with the Kojiki, has been extremely powerful.


Sarashina Diary

jazyk: anglický
zdroj: blabla
velikost: 86 KB

The Sarashina Diary was written by an anonymous noblewoman in the Heian period of Japanese history. The entries in the diary were written at various times in her life; they begin when she was a teenage girl, and she wrote the last entry when she was in her fifties. In the excerpt below, which she wrote in 1037 at the age of 26, she describes her entry into the royal court.